Marathon BB Team

Rajecký maratón
15.08.2013

Rajecký maratón - 30.ročník

Jeden s najznámejších a najtradičnejších slovenských maratónov oslavoval tohto roku už svoje 30. výročie vzniku. Jubileum v Rajci oslávili dôstojne, keď sa na štart vo všetkých kategóriách postavilo 1108 pretekárov, z toho 277 na maratónsku a 563 na polmaratónsku trasu. Práve na trase merajúcej 21,1 km sa predstavila aj skupinka bežcov Marathon BB Teamu.
Už na rannom zraze pod pamätníkom SNP, tradičnom mieste sobotných ranných behov, bolo cítiť zo všetkých, ktorí nasadali do autobusu smer Rajec odhodlanie doviesť si naspäť hodnotný výkon. Po týždni, v ktorom horúce počasie príliš bežcom neprialo našťastie v sobotu horúčavy poľavili a v Rajci bolo pod mrakom a príjemná teplota 18 stupňov. Preberanie štartových čísel a balíčkov prebehlo expresne a v tímovom autobuse tak mohli začať záverečné prípravy na beh a následne hromadný presun na štart. Predštartovú nervozitu utlmil štartovací výstrel a po dvojkilometrovom okruhu mestom sa balík pretekárov vybral ukrajovať kilometre aj mimo Rajca. Úvodný 5-kilometrový rovinatý úsek roztrhal bežcov podľa výkonností, ktorú preverilo aj mierne, ale tiahle stúpanie na otočku. Už tu sa z bežcom Marathon BB Teamu predral dopredu Martin Volenský, ktorý nakoniec obsadil pekné 16. miesto: “ S časom som spokojný, chcel som si v prvom rade zlepšiť svoj rekord. Bežal som tu prvý krát - trošku som sa obával kopca, lebo všetci čo tu bežali ho spomínali ako nepríjemný. Ja som ho moc nevnímal a to, že bežím kopec som zistil až na otočke, keď som zistil, že sa už beží dole. Chytil som dobré tempo, ktoré som si udržal aj posledných päť kilometrov, hoci fúkal protivietor. Na to, že posledný týždeň boli vysoké teploty sa bežalo fakt dobre.“ hodnotil po behu Martin Volenský, ktorý si vylepšil svoj osobák. Vysoko v štartovej listine sa umiestnili aj Martin Kovalančík a Ladislav Abrahám. Kým “Kovo“ si zabehol osobák, Laci po dobehu nebol spokojný, keďže nestlačil čas pod 1:30. Svoj tretí polmaratón odbehol Matej Tabak a dobrú príprava pretavil tiež do najlepšieho osobného výkonu. Pavol Blažek tentoraz nenaháňal osobák, ale pomohol k dobrému času Milanovi Fekiačovi, ktorému diktoval tempo na trati a pomohol mu v časoch bežeckej krízy.

M. Fekiač a P. Blažek bok po boku

Medzi ženami hodnotný výkon dosiahla Lucia Kamenská, keď dobehla na peknom 5. mieste, ako tretia najlepšia Slovenka: “Dnes počasie vyšlo veľmi dobre, lebo bolo konečne chladno. Nechcela som to nejako rýchlo rozbehnúť, lebo som vedela, že budem mať ešte rezervy dole kopcom. Snažila som sa držať vpredu, vedela som, že som v poradí štvrtá a pred otočkou má predbehla ešte jedna pretekárka. Po otočke som trochu potiahla “Kova“ a záver som už šla sama. Škoda, že v závere fúkal vietor, no trať aj atmosféra boli pekné.“  V ženskej kategórii 35-44 ročných na slušnom 7. mieste dobehla Diana Švédová a 22. priečku si vybojovala Elena Lenártová, ktorá svoje výkony stupňuje po zranení kolena: “Bežalo sa mi dobre a s časom som spokojná, lebo som to zabehla pod dve hodiny aj napriek tomu môjmu tréningovému výpadku. Bežala som tu prvý krát, trať je pekná. Čakala som väčšie prevýšenie na kopčeku pred otočkou, akurát psychologicky bola náročná otočka, keď už bežali ľudia oproti mne a ja som nevedela kde ešte musím bežať na otočku. Dnes však bolo doslova vymodlené počasie, lebo v horúčave si to neviem predstaviť.“

E. Lenártová

Spomedzi 13-tich bežcov Marathon BB Teamu si až deviati!!! spravili osobák a tak aj cestoviny po dobehu do cieľa chutili oveľa lepšie. Po spoločnej fotografii v cieľovom koridore už úspešná výprava nasadla do autobusu smer Banská Bystrica a väčšina si do batožiny pribalila okrem medaily aj osobáčik, či dobrý pocit s vydarenej akcie, na ktorej opäť raz dokázali bežci prekonať samých seba.

Marathon BB Team

Kompletné výsledky pretekárov Marathon BB Teamu na 30. ročníku Rajeckého maratónu: 

Muži hlavná kategória do 39 rokov:

16.   Martin VOLENSKÝ     01:23:29
35.   Martin KOVALANČÍK 01:27:36
49.   Ladislav ABRAHÁM   01:30:43
106. Matej TABAK              01:39:55
111. Miroslav ŠTRBA           01:40:27
157. Ivan KREDATUS         01:46:18

Muži polmaratón kategória 40-49 rokov:
53. Jaromír MACOŠKA        01:46:21
88. Vladimír MITTERPACH 02:07:42

Muži polmaratón kategória 50-59 rokov:
16. Pavol BLAŽEK   01:45:52

Ženy polmaratón hlavná kategória do 34 rokov:
5.    Lucia KAMENSKÁ       01:27:08
36.  Eva DONOVALOVÁ   02:19:53

Ženy polmaratón kategória 35-44 rokov:
7.   Diana ŠVEDOVÁ           01:47:11
22. Elena LENÁRTOVÁ      01:59:56

 

Maratónska kalkulačka
Prepočítaj si tempo, rýchlosť alebo výsledný čas
km, m
Tempo min, sec
Rýchlosť km/h
Čas hod, min, sec
© Marathon Banska Bystrica s.r.o. 2017 Všetky práva vyhradené. Obsah stránky je chránený autorským právom. Bez výslovného súhlasu majiteľa autorských práv nie je povolené kopírovať, pozmeňovať alebo šíriť akúkoľvek časť stránky, ako napríklad textový obsah, obrázky, ikony, súčasti kódu stránky, uložené súbory a podobne.Pre viac podrobností nás kontaktuje tu